Šiuolaikinių sprendimų kompanija

Naujienos

Naujienlaiškis

Užsiprenumeruokite naujienas

Projektai

Skalūnų angliavandeniliai

Kas yra skalūnas?

Skalūnas – nuosėdinė uoliena, pasižyminti skalūnuotumu arba skalūnuota tekstūra ir sudaryta iš viena kryptimi orientuotų bei lygiagrečiai išsidėsčiusių mineralų. Taip pat skalūnas pasižymi lengvu skilimu, t.y. gebėjimu lengvai skilti plonomis plokštelėmis. Netradiciniai angliavandeniliai - nafta bei dujos, esančios skalūnų uolienose, niekuo nesiskiria nuo kituose uolienų sluoksniuose išgaunamos naftos ir gamtinių dujų, išskyrus tai, kad jos glūdi kietos uolienos sluoksniuose.

Skalūnų angliavandeniliai pasaulyje

Daugiausia pasaulinės patirties skalūnų angliavandenilių žvalgybos ir gavybos srityje yra sukaupusios JAV ir Kanada. Šiose šalyse skalūnų dujos/nafta išgaunamos jau daugiau nei 20 metų. Mokslininkai skaičiuoja, kad daugiausiai, t.y. apie 2 milijardus barelių skalūnų naftos glūdi JAV žemės gelmėse, taip pat maždaug 250 milijonų barelių – Hon Konge, Italijoje, Brazilijoje.

Didžiausi prognozuojami skalūnų dujų ištekliai sukaupti Kinijoje, JAV, Argentinoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Kanadoje, Australijoje, Alžyre, Brazilijoje. Prancūzijos skalūnų dujų ištekliai – apie 180 trilijonų kubinių pėdų, Lenkijos – apie 187 trilijonus kubinių pėdų. Pastaruoju metu vis daugiau pasaulio, tame tarpe ir Europos, šalių ima žvalgyti ir išgauti šiuos gamtinius išteklius. Europoje skalūnų dujų ir naftos paieškose daugiausiai nuveikusios yra Lenkija, Jungtinė Karalystė, Ispanija.

Skalūnų angliavandeniliai Lietuvoje

Lietuvoje veikiančios naftos gavybos bendrovės šiuo metu išgauna tradicinę naftą. Tačiau pastaruoju metu imta domėtis ir netradiciniais angliavandeniliais – skalūnų dujomis ir skalūnų nafta. Manoma, kad daugiausiai jų  Lietuvoje yra susikaupę moluose. Kiek šių gamtinių išteklių slypi Lietuvoje, numatyti kol kas neįmanoma – tam reikia atlikti žvalgybos darbus.

Viskas apie gręžinio gręžimą

Kaip vyksta įprastas skalūnų angliavandenilių gręžinių gręžimas?

Pirmieji skalūnų dujų ar naftos gręžinių įrengimo etapai niekuo nesiskiria nuo daugumos standartinių naftos gręžinių įrengimo. Iš pradžių gręžimas atliekamas vertikaliai iki maždaug 2 km gylio, naudojant vandenį ir specialų mišinį. Šis mišinys naudojamas gręžimo kalto vėsinimui, siekiant apsaugoti techniką nuo perkaitimo, taip pat jo pagalba į paviršių iškeliamos atsirandančios nuolaužos.

Gręžimo įrenginiui pasiekus planuotąjį gylį, vietoje jo įstatomas specialus plieno vamzdis, kuris moksliškai vadinamas “tarpine kolona“. Kolona padeda stabilizuoti gręžinį, o siekiant dar labiau užtikrinti gręžinio stabilumą, šis vamzdis sutvirtinamas betonu. Po to nuleidžiama dar viena apsauginė kolona, kuri taip pat sutvirtinama betonu. Taip palaipsniui suleidžiamos dar kelios papildomos plieninės kolonos.

Atlikus šiuos pirminius gręžinio įrengimo etapus, vėliau pereinama prie kitų itin svarbių etapų – horizontaliojo gręžimo bei hidraulinio uolienų ardymo.

Horizontalusis gręžimas ir hidraulinis uolienų ardymas

Skalūnų uolienose glūdinčiai naftai ir gamtinėms dujoms išgauti naudojamos dvi saugios ir pasaulyje jau seniai išbandytos bei naudojamos technologijos – horizontalusis gręžimas bei hidraulinis uolienų ardymas. Horizontalusis gręžimas yra atliekamas tam tikrame gylyje (skirtinguose gręžiniuose gylis skiriasi), kuomet gręžinys yra nukreipiamas beveik horizontalia kryptimi, taip vienu gręžiniu aprėpiant gerokai didesnį gelmių plotą.

Hidraulinis uolienų ardymas – tai procesas, apimantis vandens ir smėlio mišinio pumpavimą į gręžinį. 99,5 proc. šio mišinio sudaro vanduo ir smėlis, o likusius 0,5 proc. – priedai. Pro plieninio įdėklo skylutes šis mišinys pumpuojamas į uolienas. Taip sukuriamas smėlio pripildytų įtrūkimų tinklas, per kurį į gręžinį ima tekėti nafta ir/ar dujos.

Hidraulinis uolienų ardymas jau daugiau nei 60 metų naudojamas visame pasaulyje. Taip pat ši technologija naudojama ir kai kuriuose tradicinės naftos gręžiniuose tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Hidraulinio uolienų ardymo technologija Lietuvoje esančiuose gręžiniuose imta taikyti maždaug prieš 20 metų.

Apie chemines medžiagas

Mišinyje naudojamos cheminės medžiagos yra įprastos ir mūsų kasdienybėje, nes visos jos naudojamos ir buityje – soda, druska ir kt. Visos medžiagos, kurios naudojamos šiuose mišiniuose yra sertifikuotos, turinčios saugos duomenų lapus bei leidžiamos naudoti visoje Europos Sąjungoje.


Tai įdomu

Informacija ruošiama