Šiuolaikinių sprendimų kompanija

Naujienos

Naujienlaiškis

Užsiprenumeruokite naujienas

Projektai

Seisminiai tyrimai

Kas tai per tyrimai ir kaip jie bus vykdomi?

Daugelį dešimtmečių energetikos kompanijos visame pasaulyje išteklių paieškai naudoja seisminio atvaizdavimo technologiją, kuri padeda surasti giliai po žeme slypinčius gamtinius išteklius. Šių tyrimų dėka geologams yra kur kas lengviau numatyti tikslias vietas, kur galimai yra naftos. Aptikus naftos ir dujų, šiuo atvaizdavimo metodu nustatoma, kur gręžti tiriamuosius gręžinius.

Seisminiai tyrimai atliekami itin paprastai – žemės plote, kuriame planuojama atlikti darbus, išgręžiami 4-5 m gylio 75 mm skersmens gręžiniai, į kuriuos vėliau įleidžiama šiek tiek gamtai visiškai nekenksmingų sprogstamųjų medžiagų. Jų dėka žemėje sukeliami nedideli virpesiai. Giliai po žeme siunčiamos garso bangos atsimuša į skirtingų tipų uolienas ir sugrįžta atgal – grįžtančias bangas fiksuoja specialūs jutikliai – geofonai. Jie yra tarsi jautrios elektroninės ausys, kurios įrašo iš požemių sklindantį aidą.

4-5 metrų gręžinio gręžimą galima sulyginti su elektros stulpo statymo metu vykdomu gręžimu. Nuo 1960-1980 m. Lietuvoje jau yra atlikta tūkstančiai kilometrų tokio tyrimo profilių su žymiai sunkesne technika ir gilesniais gręžiniais.

Darbams atlikti naudojami nedideli nešiojami įrenginiai: profilių nužymėjimui – GPS imtuvai, gręžinių gręžimui – lengvas gręžimo agregatas ir pernešama gręžimo įranga, seismikos registracijai – autonominiai seismografai.

Šiuolaikiniai modernūs seisminiai darbai nedaro jokios žalos aplinkai, žemės ūkio paskirties žemei ar gamtai.

Ar atliekant tyrimus naudojama sunkiasvorė technika?

Šiuolaikinėms technologijoms sparčiai žengiant į priekį, seisminių tyrimų atlikimui nebereikia nei sunkiasvorių mašinų, nei kitų milžiniškų techninių įrenginių. Tokia technika seisminiams tyrimams būdavo naudojama anksčiau, o tai šiek tiek trikdydavo gyvenviečių, kuriose būdavo atliekami darbai, gyventojus.

Dabar, atliekant seisminius tyrimus, nebenaudojami seisminių sužadinimų vibratoriai, kurie, dėl reikalingos sunkiosios technikos, kartimi padarydavo žalą aplinkai. Dabartinė įranga itin mobili, o tyrimus laukuose atlieka vos keli specialistai.

Taip pat, atliekant tyrimus nebereikalingi ir sunkiasvoriai sunkvežimiai – tyrimo metu naudojami iki 4 tonų ar mažesnio svorio automobiliai. Kokio svorio automobilis pravažiuos per lauką, priklausys nuo žemės paviršiaus (arimas, pieva ar žiemkenčiai ir pan.) bei jos būklės (šlapia, sausa, įšalas).

Kiek laiko trunka paieškos?

Seisminiai tyrimai yra ilgalaikis procesas, ir, priklausomai nuo ploto, kuriame jie atliekami, gali tęstis nuo pusmečio iki kelių metų. Tačiau tai nereiškia, kad tuo laikotarpiu darbai lauke vyks nuolat – specialistai su įranga dirba tikrai ne kasdien.

Kas vyks toliau?

Gauti duomenys vėliau interpretuojami ir nustatoma, kokie uolienų sluoksniai glūdi toje vietovėje, bei, ar juose yra perspektyvų rasti gamtinių išteklių. Patyrę aukštos kvalifikacijos geologai, geofizikai ir išteklių inžinieriai analizuos gautus seisminius duomenis ir aiškinsis, kur gręžti tiriamuosius gręžinius.

Būtina pažymėti, jog seisminiai tyrimai padeda sumažinti gręžinių kiekį, kartu sumažinant ir poveikį vietos aplinkai. Analizuojant gautus žemės gelmių atvaizdus taip pat galima pastebėti geologinius lūžius, o tai labai svarbu gręžiant gręžinius, nes turimi duomenys padeda jų išvengti.

Kokiu tikslu ir kada Rietavo licenciniame plote ketinama atlikti seisminius darbus?

Seisminiai tyrimai Rietavo licenciniame plote bus atliekami sąlygomis, kurios numatytos UAB "LL inesticijos" ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės sutartyje (Nr. (11-0)-1), pasirašytoje 2007 m. rugsėjo 5 d. Svarbu atkreipti dėmesį, kad seisminiai tyrimai yra tik vienas UAB "LL investicijos" įsipareigojimų Lietuvos vyriausybei. Kitaip taraint seisminiai tyrimai turi būti atliekami Vyriausybės numatyta tvarka, o ne pačios bendrovės prašymu, tačiau iš įmonės lėšų. 


Tai įdomu

Informacija ruošiama